Uygulama Sanallaştırma nedir? Nasıl Yapılır.

Bir çoğuz vmware programı ile sanal makina kurmuşsunuzdur.  Ancak SAnal Program kurmadığınızdan eminim şimdi aşşağıdaki yazıyı okuyun …

Dünya yüzeyinde sanallaştırılması yapılacak daha pek çok server desktop PC yer almaktadır.

Sanallaştırma konusunda pek çok tecrübeye sahip olan Vmware karşımıza bu sefer de uygulama sanallaştırma ile çıkmaktadır. Daha önceki adı Thininstall olarak bilinen programı satın alıp geliştirip; ThinApp olarak piyasaya çıkardı.

ThinApp sayesinde hazırladığınız tek bir exe dosyasını kullanarak programı kurmanıza gerek kalmadan kullanmanız mümkündür. Bu sayede programın kullanması gereken ortam değişkenleri ni (environment variables) dosyaları ve windows kayıt defteri anahtarlarını (registery keys) sanal olarak sağlar.Client ‘a sağlanan sanal ortamın altında fiziksel ve sanal kaynakların bir bileşimi yatar ve bu sayede sanallaştırm katmanı uygulamayı kandırarak tam olarak install edilmiş gibi göstererek çalışmasını sağlar.

ThinApp ile özel olarak hazırlanmış programların yeni windows versiyonlarına göç ettirilmesi sağlanabilir ya da yüklemesi karmaşık olan programlar tek bir paket halinde toplanabilir.  Bununla birlikte daha pek çok alanda da kullanılabilir.

Gelelim ThinApp’ın nasıl kullanılacağı kısmına… ThinApp için Vmware workstation’da hazırlanmış temiz bir windows imajına ihtiyacımız var. Zaten programı ilk çalıştırırken de bu uyarıyı yapıyor. Temiz imaj’dan kastımız; üzerinde gereksiz programların olmadığı sadece bu amaç için kullanabileceğimiz ve driverları tam ve düzgün olarak yüklenmiş bir imaj. Ben burada bir Windows XP imajı kullandım. Temiz imaj istemesinin nedeninden ilerleyen satırlarda bahsedeceğim.

ThinApp’ı Vmware workstation’da oluşturduğum Windows XP üzerine kuruyorum; kurulumda yapılması gereken özel birşey yok, klasik uygulama kurulumu şeklinde ilerliyorum. İstenen key bilgilerini girip kurulumu tamamlıyorum. ThinApp’ın ücretsiz deneme sürümünü Vmware.com üzerinden temin edebilirsiniz.

videoyu izlemek için buraya tıklayın…

thinapp programını bu linkten indrebilirsiniz.

Reklamlar

Bir Yanıt

  1. […] Uygulama Sanallaştırma nedir? Nasıl Yapılır. […]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s