Cisco SDM

SDM (security device manager),cisco cihazları komut kullanmadan wep arayüzünden yönetmemizi sağlayan bir yazılımdır.Cisco router 2600xm serisi ve daha sonra çıkan bütün cisco routerlar destekler.Bu yazıda sdm ile cisco routerlara nasıl bağlanabileceğimizi anlatacağım.Daha kolay anlaşılması için resimleri çok kullanmaya özen gösterdim.Umarım faydalı olur.

Öncelikle routera wep arayüzünden erişimi enable etmek için aşağıdaki komutları yazıyoruz.

sdm-router1

Daha sonra routerın bigisayara bağlı olan inteface’ine ip veriyoruz.Burda önemli nokta router’a verdiğimiz ip bilgisayarın gateway ip si olmalıdır.

router-ip

sdm-pc

Gördüğünüz gibi router’ın fastethernet’ine 192.168.1.5 ip’sini verdik ve bilgisayarda varsayılan ağ geçidi olarak (gateway) bu ip’yi yazdık.Şimdi sdm’i bilgisayarımıza kurmamız gerekiyor.Sdm kurulumu bildiğiniz program yükleme mantığıyla ilerler.Yapmanız gereken sadece setup.exe yi çalıştırıp next -next diyerek ilerlemek, bu nedenle sdm’i yüklediğinizi varsayıyorum.

Sdm’i yüklediğiniz zaman masaüstüne Cisco SDM kısayolu gelecektir.Buna çift tıklayıp gelen ekranda router’a verdiğimiz 192.168.1.5 ip’sini yazıyoruz ve Launch’a basıyoruz.

sdm-giris

Bu işlemi yaptıkdan sonra bize kullanıcı adı ve şifre soran bir ekran açılacaktır.En başta router üzerinde tanımladığımız kullanıcı adı(ercan) ve şifreyi(dogan) yazıp tamam diyoruz.sdm-sifre

Eğer bütün adımları doğru olarak uyguladıysak aşağıda görüldüğü gibi sdm wep arayüzü gelecektir.

sdm

Router üzerinde komut kullanarak yaptığımız birçok şeyi artık sdm ile daha rahat yapabiliriz.

Önemli:SDM’in sorunsuz çalışabilmesi için sistemimizde java’nın güncel bir versiyonu bulunmalıdır.Ayrıca bölgesel dil şeçeneklerinin ingilizce olarak ayarlanması gerekir.

Reklamlar

2 Yanıt

  1. teşekkürler hocam.çok kalite bi site olmuş gerçekten …

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s